пʼятниця, 20 листопада 2015 р.

Урок математики 5 клас
Тема: Множення і ділення натуральних чисел. Розв’язування задач і вправ.


Математична практика - це абсолютна свобода

Г. Адамс
Мета: узагальнити і систематизувати знання, уміння та навички виконувати дії з натуральними числами; розвивати увагу, логічне мислення, цікавість, виховувати уважність, відповідальність за свої знання та успіхи колективу.
Тип уроку: Урок-естафета
Обладнання: прапорці, картки із завданнями, криптограми 
Література:
    А. Г. Мерзляк, В. Б. Полонський , Ю. М. Рабінович , М.С. Якір « Збірник
задач і завдань для тематичного оцінювання з математики для 5 класу»
Хід уроку



I. Організаційна частина.

Вітання. Перевірка вчителем готовності учнів до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.
Чергові учні звітують про виконання домашніх завдань. На дошці
записано правильні відповіді. Учні самостійно перевіряють правильність їх
виконання.                                                                                          

III. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні урок незвичайний. Ми його проведемо у вигляді естафети. Клас ділимо на дві команди, які будуть змагатися у спритності та кмітливості. Кожна команда обере капітана, який і буде керувати вашою роботою на уроці. Девізом до нашого уроку будуть слова Г. Адамса « Математична практика — це абсолютна свобода». А для чого потрібно вивчати математику, ви дізнаєтесь в кінці уроку, розгадавши криптограму. Розв'язавши всі завдання, ви розшифруєте криптограму, в якій прочитаєте слова відомих людей про математику.
                                        
III. Актуалізація опорних знань.

І тур: гра «Вулик»
Як бджілки приносять мед до вулика, так кожен член команди приносить бали своїй команді. Відповідає та команда, яка перша підняла прапорець. За кожну правильну відповідь - І бал.
1.      Що означає помножити число на ?
2.      Що означає поділити число  на ?
3.      Назвіть компоненти дії додавання.
4.      Назвіть компоненти дії віднімання.
5.   Назвіть компоненти дії множення.
6.      Назвіть компоненти дії ділення.
7.      Як знайти невідомий доданок?
8.      Як знайти невідоме зменшуване?
9.      Як знайти невідомий від'ємник?
10. Як знайти невідомий множник?
11. Як знайти невідоме ділене?
11.   Як знайти невідомий дільник?
12.   Що таке квадрат числа?
13.   Що таке куб числа?
14.   Назвати порядок дій у прикладі.
15.   Сформулюйте переставний закон множення.
16.   Сформулюйте сполучний закон множення.
17.   Сформулюйте розподільний закон множення.
IV.   Розв'язування задач і вправ
2 тур: «Хто швидше?» Обчисліть:
І команда                                                                                    2 команда
1)     28 · 32454 ;                                                                                        1) 34 · 2365 ;
2)     187 · 408;                                                                                             2) 279 · 306 ;
3)     16 632:54                                                                                             3) 19 536:48;
4)     186 000 : 150 .                                                                                 4) 243 000 : 180 .
Відповіді:
1. 90 860;                                                                   1. 80 410 ;      
2. 76 296;                                                                   2. 85 374;
3. 308;                                                                        3. 407;
4. 1240.                                                                      4. 1350.

З тур: «Чи вміємо виконувати приклади на всі дії?»
Знайдіть значення виразу:
(23 · 34 + 338): 16                                                                   42 · (538 - 840 : 14)
1)     23 -34 = 782;                                                                      1) 840 : 14 = 60;
2)     782 + 338 = 1 120;                                                           2) 538 - 60 = 478;
3)     1 120:16 = 70.                                                                 3)478-42 = 20 076.

4 тур: « У країні рівнянь»
Розв'яжіть рівняння:
а) х : 16= 19;
                                                         а)  х : 12= 17;
х = 16 · 19;                                                                х = 17 · 12;
х = 304;                                                                               х= 204;
304:16= 19.                                                                   204:12= 17.
6) 336 :х= 14;                                                           6)  561 :х= 11;
х = 336:14;                                                                        х = 561:11;
х = 24                                                                                   х = 51;
336:24= 14.                                                                 561:51 = 11.
в)  16х-7х = 612;                                                    в) 17х-9х = 672;
9х = 612;                                                                         8х = 672;
                 х=612 : 9;                                                                          х = 672 : 8;
х = 68;                                                                                    х = 84;
16 · 68-7· 68=612.                 17·84-9·84 = 672
5 тур «Хто найспритніший?»
Знайдіть значення виразу найзручнішим способом:
а)  25 · 98 · 4;                                                                      а) 4 · 86 · 25;
б) 2 · 59 · 50;                                                                       б) 8 ·39 · 125;
в)  37 · 54 + 54 · 63.                                                        в) 78 · 43 + 43 · 22 .
Відповіді:
а) 9 800;                                                 а) 8 600;
б) 5 900;                                                 б) 39 000;
в) 5 400.                                                 в) 4300.

6 тур «Поміркуй!»                 
Розв'яжіть задачу:

За 8 гвоздик і 14 хризантем                      Купили 16 кг картоплі і 7 кг

заплатили 27 грн. 60 коп.                         цибулі, заплативши за всю
Одна гвоздика коштує 1 грн. 56 коп.     покупку 28 грн. 70 к. Скільки
Яка ціна однієї хризантеми?                   коштує 1 кг картоплі, якщо 1 кг

цибулі коштує 1 грн. 86 коп?
Розв'язання:                                                                                                            Розв'язання:
1)156 · 8 = 1248(коп.) - заплатили                          1) 186 · 7 = 1302 (коп.) - заплатили
за гвоздики;                                                                    за цибулю;
2) 2760 - 1248 = 1512(к.) -                                                      2) 2870 - 1302 -1568 (коп.) -
коштують хризантеми;                                                                        коштує кар гопля:
3)1512 : 14= 108(к.)= 1 грн. 8 коп.-                                    3) 1568 : 16 = 98 (коп.)-
ціна 1 хризантеми.                                                                                коштує 1 кг картоплі.
Відповідь. 1грн. 8 коп.                                                                      Відповідь. 98 копійок
7 тур « Конкурс капітанів» Розв'яжіть задачу:
З одного пункту в одному                                                 3 одного пункту в протилежних
напрямі вирушили одночасно                                  напрямах вирушили велосипедист і
велосипедист і легкова машина.                         пішохід. Пішохід рухався зі швидкістю
Велосипедист їхав зі швидкістю               3 км / год, а велосипедист - зі швидкістю
14 км / год, а машина - в 6 разів                         в 4 рази більшою. Яка відстань буде між
більшою. Яка відстань буде між                       ними через 5 год після початку руху?
ними через 3 год після початку                                                                        
руху?
Розв'язання.                                                                                                           Розв'язання.
1)14 · 6 = 84 (км / год) -                                                                1)3·4=12 (км / год)-
швидкість машини;                                                                      швидкість велосипедиста;
2) 84 - 14 = 70 (км / год) -                                                           2) 12 + 3= 15 (км / год)-
швидкість зближення;                                                                швидкість віддалення;
3)70 -3=210 (km ) - відстань                                          3) 15 - 5 = 75 (км) - відстань між
між велосипедистом і машиною                                   пішоходом І велосипедистом
Відповідь: 210 км.                                                                    Відповідь. 75 км.
8 тур «Розгадування криптограми»
І група
« Математику вже навіть задля того треба вивчати, що вона розум
до ладу приводить.»
                                                                      М. В. Ломоносов

308
навіть
70
того
90 860
математику
1240
задля
24
вивчати
68
що
108
ладу
76 296
вже
5900
розум
304
треба
5400
до
210
приводить
9800
вона

2 група
«Перша умова, якої треба дотримуватися в математиці, - це бути точним, друга – бути ясним.»    Л. Карно

407
Якої
51
математиці
80 410
перша
84
це
85 374
умова
4300
друга
1350
треба
204
у
8600
98
бути
20 076
дотримуватися
75
ясним
39 000
точним
9 тур « Будь уважним!»
Скільки гострих кутів на малюнку?



IX.  Підсумок уроку.
На цьому уроці ми навчилися розв'язувати задачі і вправи на множення та ділення натуральних чисел та дізналися, для чого потрібно вивчати математику, і яких умов потрібно дотримуватися при вивченні математики.

X.  Оцінювання учнів.


XI.  Домашнє завдання. Виконати завдання на картках

Немає коментарів:

Дописати коментар